UWAGA !!!

Zmiana organizacji ruchu dotyczy nowych znaków na drodze dojazdowej i bramie osiedlowej
(na ostatnim zdjęciu "NIE stosowanie się" do znaków na pierwszej od czasu postawienia imprezie na stadionie)

B-36 „zakaz zatrzymywania się”
Znak ten zabrania zatrzymywania się. Na odcinkach drogi, na których obowiązuje kierującemu pojazdem nie wolno zatrzymać pojazdu, nawet na chwilę, chyba że wynika to z warunków ruchu drogowego lub zaistniałej sytuacji drogowej.
Do znaku mogą być dołączane różne tabliczki precyzujące działanie tego znaku.

Zakaz wyrażony znakiem:
– dotyczy tej strony jezdni, po której jest ustawiony, z wyjątkiem miejsc, gdzie za pomocą znaku dopuszcza się postój lub zatrzymanie,
– dotyczy również kolumn pieszych oraz jeźdźców i poganiaczy,
– nie dotyczy pojazdów unieruchomionych ze względu na warunki lub przepisy ruchu drogowego.

Umieszczona pod znakiem tabliczka T-24 wskazuje, że pojazd pozostawiony w miejscu, w którym obowiązuje zakaz postoju, zostanie usunięty z drogi na koszt właściciela.

Umieszczona pod znakiem tabliczka:
T-25a – wskazuje początek zakazu postoju,
T-25b – wskazuje kontynuację zakazu postoju,
T-25c – wskazuje odwołanie zakazu postoju.

Znak ten wraz z tabliczką T-26, umieszczony na placu równolegle do krawędzi jezdni, oznacza, że zakaz dotyczy strony placu, przy której został ustawiony.

Jeżeli zakaz zatrzymywania się nie jest uprzednio odwołany znakiem B-36 wraz z tabliczką T-25c oznaczającą koniec zakazu, to obowiązuje on do najbliższego skrzyżowania – nie dotyczy to skrzyżowania na drodze dwujezdniowej, na którym wlot drogi poprzecznej znajduje się tylko z lewej strony i nie ma połączenia z prawą jezdnią.

 

D-52 „strefa ruchu”
O ile w strefie zamieszkania obowiązują specyficzne przepisy ruchu drogowego, o tyle w strefie ruchu trzeba przestrzegać zasad ogólnych. Wjazd do tego obszaru jest oznaczony znakiem D-52 (“strefa ruchu”),

Strefa ruchu to po części odpowiedź na oczekiwania zarządców dróg wewnętrznych. Dzięki temu, że dana droga wewnętrzna (zgodnie z przepisami strefa ruchu to obszar obejmujący co najmniej jedną tego typu drogę) przynależy do strefy, mogą na niej bez przeszkód podejmować czynności funkcjonariusze policji drogowej i straży miejskiej. Chociażby poprzez wlepianie mandatów za nieprawidłowe parkowanie.

Obszar strefy wyznaczają znaki D-52 (“strefa ruchu”) oraz D-53 (“koniec strefy ruchu”). W odróżnieniu od strefy zamieszkania, piesi nie są uprzywilejowani. Kierowcy muszą trzymać się przepisów, pamiętać o tym, że chociaż jadą drogą wewnętrzną, to obowiązują ich ograniczenia prędkości. Nie mogą bezkarnie parkować na miejscach dla niepełnosprawnych bądź drogach pożarowych.

Jedną z kluczowych rzeczy związanych ze strefą ruchu jest porządek (przynajmniej teoretyczny) dotyczący pierwszeństwa przejazdu. W strefie ruchu raczej trudno spodziewać się sygnalizacji świetlnej.

Za to w sytuacji, w której nie ma w niej pionowych bądź poziomych znaków związanych z pierwszeństwem obowiązuje tzw. zasada prawej ręki. Warto o tym pamiętać wybierając się na zakupy do marketu. Często parkingi przy centrach handlowych to strefy ruchu, w których pierwszeństwo mają ci kierowcy, którzy wyjeżdżają z uliczek po prawej stronie.